Adolescence Education Programme - http://www.aeparc.org/

 

 All the students of the Vidyalaya are distributed in to four different Houses like “Shivaji”, “Tagore”, “Ashoka” and “Raman” for holding different types of co-curricular activities every week. Along with cluster level programmes, other Important Days are celebrated/observed throughout the session . News letters have to published for the session 2018-19 and during the current session.  

House Master-1)

 

 KENDRIYA  VIDYALAYA – NO 5 ,KALINGANAGAR,

BHUBANESWAR

 

 CCA In-Charge - Mr. H.Rath- TGT-SST

 

SHIVAJI HOUSE
1. Mr.N.B.Das, PGT- PHY
2. Mrs. N. RATH- TGT-SNK

3.Mr.S.BHOI-TGT-LIB

4.Mrs. LUNA DASH- HOUSE MASTER- PRIMARY

5.PRT

TAGORE HOUSE
1.S.K.Nanda - PGT- Maths

2. Mr. B.K.DAS- PGT-CHEM
3. Mr. S.P.Sahoo - TGT- WE

4.Mrs. D.R.MISHRA- HOUSE MASTER- PRIMARY

5.Mrs. SUMITA RATH- PRT

ASHOKA HOUSE
1. Mr. R.K.Champati, PGT-HINDI
2. Mr. S.K.SINHA- PGT-C.S

3.TGT-ENG

4.Mrs. M.DAS- TGT-ART

5.Ms.B.L.GIRI-HOUSE MASTER- PRIMARY

RAMAN HOUSE
1. Mr. R.K.CHAMAPATI - PGT - BIO

2.Mr.PGT-ENG

3.Mrs.ANJALI MISHRA- TGT-MATH

4.Ms.MENKA- PRT- HOUSE MASTER

5.Ms.LUCY DAS- PRT

 

 

List of CCA conducted during the current session:  Various Competition

PRIMARY SECTION

S.N

Activity

Date

1

Bhajan(Solo)

01.07.2017

2

Drawing & Painting

05.07.2017

3

Memory Test

29.07.2017

4

Spelling Test

12.08.2017

5

Eng. Calligraphy

26.08.2017

6

Hindi Calligraphy

09.09.2017

7

Hindi Story Telling

23.09.2017

8

Quiz

30.09.2017

9

Eng. Poem Recitation

14.10.2017

10

Hindi Poem Recitation

28.10.2017

11

Group Song

11.11.2017

12

Group Dance

25.11.2017

13

Skit

09.12.2017

14

Eng. Story Telling

23.12.2017

15

Rangoli

 

16

News Reading in English

 

17

News Reading in Hindi

 

18

Solo Dance

 

19.

Mask Making

 

SECONDARY SECTION

S.N

Activity

Date

1

Bhajan(Solo)

24.06.2017

2

Drawing & Painting

08.07.2017

3

Spelling Test in English

22.07.2017

4

Essay  Writing in Hindi

19.08.2017

5

Essay  Writing in English

02.09.2017

6

Debate in English

16.09.2017

7

Spelling Test in Hindi

24.09.2017

8

Poem Recitation in Hindi

07.10.2017

9

Debate in Hindi

28.10.2017

10

Skit

08.11.2017

11

Group Song

18.11.2017

12

Group Dance

02.12.2017

13

Poem Recitation in English

16.12.2017

14

Quiz

 

15

Solo Dance

 

16

Rangoli

 

KENDRIYA  VIDYALAYA – NO 5 ,KALINGANAGAR,
BHUBANESWAR

 

NAME OF THE BADGE BEARERS FOR THE SESSION 2018-2019

 

  LIST OF STUDENTS OF STUDENTS' COUNCIL FOR INVESTITURE  CEREMONY
    MEMBERS OF STUDENTS COUNCIL,2018-19      
    K.V.NO-5,BHUBANESWAR          
                 
SL NO BADGE NAME  BOY/GIRL CLASS        
                 
1 SCHOOL CAPTAIN SWASTIK ROUTRAY BOY XII        
    NIRUPA LENKA GIRL XII        
2 CCA CAPTAIN R.ABINASH PRASAD BOY XII        
    ASTHA KIRAN BOY XII        
3 SPORTS CAPTAIN SRINIBAS SAHU BOY XII        
    AROSHI MPATTANAIK GIRL XII        
                 
                 
                 
                 
    HOUSE WISE BADGES            
  HOUSE SHIVAJI  BLUE          
SL NO BADGE NAME  BOY/GIRL CLASS        
1 HOUSE CAPTAIN BISWAJEET DASH BOY XII        
    AMISHA PRIYADARSHINI GIRL XII        
2 VICE CAPTAIN PARTHA YADAV BOY XI        
    ASMITA DAS GIRL XI        
3 SPORTS CAPTAIN SOUMYA SANKET SETHI BOY XII        
    BAISAKHI PATTANAIK GIRL XI        
4 CCA CAPTAINN ANIKET DASH BOY XII        
    AKANKSHYA SAHOO GIRL XI        
                 
                 
    HOUSE WISE BADGES            
  HOUSE TAGORE RED          
SL NO BADGE NAME  BOY/GIRL CLASS        
1 HOUSE CAPTAIN ADARSHA PRIYADARSHAN BOY XII        
    SIDDHI MOHANTY GIRL XII        
2 VICE CAPTAIN PRATEEK KU. RATH BOY XI        
    ABHIPSA MADHUGUNJAN GIRL XI        
3 SPORTS CAPTAIN RITWIK RANJAN PANDA BOY XII        
    SASWATI PARIDA GIRL XI        
4 CCA CAPTAINN CHINMAY MALLICK BOY XII        
    BISWAJEETA SAMAL GIRL XI        
                 
                 
                 
    HOUSE WISE BADGES            
  HOUSE ASHOK GREEN          
SL NO BADGE NAME  BOY/GIRL CLASS        
1 HOUSE CAPTAIN PRATYUSH MOHARANA BOY XII        
    BICHISMITA SAHOO GIRL XII        
2 VICE CAPTAIN ANKUR BEHERA BOY XI        
    PRATIKSHYA MOHAPATRA GIRL XI        
3 SPORTS CAPTAIN ANKIT MOHANTY BOY XII        
    AMISHA MOHANTY GIRL XII        
4 CCA CAPTAINN GOURAV KANHAR BOY XII        
    RUPAMBIKA PRADHAN GIRL XII        
                 
                 
    HOUSE WISE BADGES            
  HOUSE RAMAN BLUE          
SL NO BADGE NAME  BOY/GIRL CLASS        
1 HOUSE CAPTAIN SMIT PRATIK MOHAPATRA BOY XII        
    ANISHA DANDAPAT GIRL XII        
2 VICE CAPTAIN DEBIPRASANNA RATH BOY XI        
    SRIPARNA NANDA GIRL XI        
3 SPORTS CAPTAIN BRAJANANDA JENA BOY XII        
    SUCHISMITA PRIYADARSHINI GIRL XI        
4 CCA CAPTAINN BIBEKANANDA BOY XI        
    SUSHREE SIPARNA GIRL XI        
                 
    PRIMARY            
SL NO BADGE NAME BOYS/GIRL CLASS HOUSE      
                 
1 CAPTAIN SUBHRA S. SINGH BOY V SHIVAJI      
    SAI SUBHASHREE GIRL V SHIVAJI      
2 CAPATAIN AYUSH NAYAK BOY V TAGORE      
    TANZILA MAHAMMUDI GIRL V TAGORE      
3 CAPTAIN ARYAN SINGH BOY V ASHOK      
    PRAJAKTA SAHOO GIRL V ASHOK      
4 CAPTAIN ADARSH ROUTRAY BOY V RAMAN      
    PRAGYANSHREE MOHAPATRA GIRL V RAMAN      
                 
    LIST OF MONITORS            
SL NO CLASS NAME OF MONITOR BOY/GIRL CLASS TR        
                 
1 I-A ASHUTOSH NAYAK BOY          
2 I-A SUBRAT KUMAR RAJGURU GIRL          
3 I-B ANSUMAN PATI BOY          
4 I-B TANVI SRIKRISHNA GIRL          
5 II-A SOMYADEEP DAS BOY          
6 II-A MAHESHWARI MISHRA GIRL          
7 II-B ABHINAV DAS BOY          
8 II-B ADYASHA PARIDA GIRL          
9 III-A SUBHAM PARIDA BOY          
10 III-A SAISMITA PRUSTY GIRL          
11 III-B AWAHAN ABHINANDAN BOY          
12 III-B PRATIKSHYA PRIYADARSHAN GIRL          
14 IV SOMESH BHOLA BOY          
15   RUPERI GIRL          
16 V HRUDAYJEET NAYAK BOY          
17   SAISUBHASHREE MOHARANA GIRL          
18 VI SHREEKALYAN PANDA BOY          
19   SUBHAL;AXMI PANDA GIRL          
20 VII JAYADEEP SADANGI BOY          
21   LIPSA RATH GIRL          
22 VIII PARTHA SARATHI RATH BOY          
23   GAYATRI PATI GIRL          
24 IX SUNIL  BISWAL BOY          
25   NIHARIKA YADAV GIRL          
26 X PRATYUSH PANIGRAHI BOY          
27   ANNADA ROUTARAY GIRL          
28 XI ASHUTOSH SWAIN BOY          
29   SIPRA SUHASINI GIRL          
30 XII RITWIK RANJAN PANDA BOY          
31   DIBYAJYOTI BISWAL GIRL